גולדן רטריבר – Golden Retriever

גולדן רטריבר – Golden Retriever

גורים של גולדן רטריבר

מוצא – שורשיו של הגולדן במחצית השנייה של המאה ה-19 והוא חב חלק גדול מתהליך הפיתוח שלו לחבר הפרלמנט הסקוטי, סר דאדלי מרג'ורי בנקס (הלורד טווידמאות').
בשנת 1864 נולד בברייטון שבדרום אנגליה גור צהוב יחיד בהמלטה של רטריברים שחורים. הלורד קרא לו נוס (Nous, פירושו בגאלית חכמה). גורים צהובים, חום בהיר או חול לא היו נדירים בהמלטות של כלבים שחורים, אך עד אז אף אחד לא ניסה לגדל במתכוון רטריברים צהובים.

בהמשך זיווג הלורד את נוס עם כלבת ווטר ספניאל, כלב אנגלי ששימש לאיסוף ציד, בשם בל. ב-1868 נולדה מנוס ובל ההמלטה הראשונה – ארבעה גורים צהובים שהיוו את הבסיס לגולדן רטריבר כגזע ייחודי.

הגולדן פותח במסגרת תהליך גידול מובנה שנמשך 20 שנה ושבמהלכו בוצעו הכלאות גם עם לברדור רטריבר, סטר אדום וייתכן שגם בלדהאונד לשיפור חוש הריח ומבנה העצמות. בשנת 1908 נרשם הגזע והוצג כ"כגולדן חלק שיער". בשנת 1913 הקימו מספר כלבנים אנגלים נלהבים את מועדון הגולדן רטריבר באנגליה ושמם שונה ל"גולדן רטריבר" או "רטריבר צהוב". החל משנה זו נרשמו הכלבים בספר הגידול כרטריברים צהובים (yellow) או זהובים (golden).
הגולדן כגזע נפרד לחלוטין מהרטריברים הופיע רק שנים אחדות לאחר מכן, ובשנת 1920 קיבל את השם שהוא נושא היום.

אופי – כלב משפחה נהדר, אהוב ואינטליגנטי עם קסם אדיר וכובש. סבלני ועדין עם ילדים ו"מת" על תשומת הלב שהם מרעיפים עליו. מומלץ להשגיח עליו במגע עם תינוקות, שכן הוא יכול להיות נלהב מדי… נאמן, בטוח בעצמו, מתוק וכול שרוצה הוא לרצות את בעליו. מכיוון שכך, ניתן לאלפו בקלות ותהליך האילוף לציות יכול להיות מהנה. יסתדר נהדר עם כלבים ובעלי חיים אחרים. לגולדן אינסטינקט שמירה / הגנה נמוך: בזמן שכמעט ואין סיכוי שיתקוף, הוא יוכל להתריע על כול זר שמתקרב בנביחות רמות. כישרונותיו של הגולדן מרובים: צייד, גישוש, החזרת חפצים, איתור וגילוי סמים, אג'יליטי; תחרויות צייתנות. מצוין ככלב טיפול לחולים ולנכים – כלב נחייה מצוין לעיוורים.

הגולדן גודל במיוחד ע"מ לשמש בן לוויה לבני-אדם – בין אם זה ישיבה במארב בציד ברווזים עד שיגיע הזמן להשיב (to retrieve) את הציד, או ככלב "שירות" מכל סוג שהוא. עקב כך, זקוק הגולדן למגע תמידי עם "בן האדם שלו" (יותר אולי כלבים אחרים), והוא חייב להיות בחברתו כדי להיות מאושר. ללא סביבה זו יהפוך לכלב חסר להט, חסר שאיפות ושמחת חיים. בנוסף, חשוב שהגולדן יגור עם הבעלים שלו. גולדן רטריבר הקשור בחצר האחורית בזמן שמשפחתו נמצאת בבית, הוא גולדן אומלל.

כמו בגזעים גדולים, גם הגולדן איטי להתבגר – פיזית ונפשית. בגיל שנה יגיע לגובה מלא ובגיל שנתיים או שלוש לשיא משקלו. מבחינה נפשית, הוא "נשאר גור" לתקופה ארוכה מאוד ורבים שומרים על אופי "גורי" למשך רוב תקופת חייהם.

הגולדן מסוגל לאכול הכול…מומלץ לא להיכנע למבט העצוב או לנביחות בשעה שבני המשפחה אוכלים ולא להאכילו יתר על המידה. כלבים שמנים בכלל וגולדן רטריבר בפרט, עלולים לפתח בעיות בריאותיות.

פרווה – לגולדן פרווה כפולה עבותה: פרוות פוך ופרווה חיצונית. הפרווה מחייבת טיפוח באופן סדיר שיפחית נשירה מוגזמת וימנע בעיות עור שונות. מומלץ להתחיל בטיפוח בהיותו גור ע"מ ללמדו לא לפחד מהמברשת ולהרגילו לשגרת הטיפוח; כחצי שעה לפחות פעם בשבוע. גולדנים משירים פרווה והרבה… אם יש לכם בעיה עם פרווה המפוזרת בבית – הגולדן אינו הבחירה המועדפת בשבילכם…

טיפול – חייב לחיות בבית ולא בחוץ. צריך פעילות גופנית רבה, טיפוח פרווה והעיקר יחס חם ואוהב.

תוחלת חיים – 10 – 15 שנה.

בריאות – לגולדן מספר נקודות חולשה רפואיות המאפיינות את הגזע. אולם, אין הכרח שהן יופיעו בכלב המסוים אותו בחרת לגדל. למידע מפורט על נקודות חולשה אלו, נא להתקשר למרפאה ולווטרינר המטפל.

Share on facebook
Share on google
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest

נשמח לעמוד לרשותכם – צרו קשר ונשוב אליכם בהקדם

דילוג לתוכן