גולדן רטריבר – Golden Retriever

גולדן רטריבר – Golden Retriever

גורים של גולדן רטריבר

גידול גולדן רטריבר – Golden Retriever

 

הגולדן רטריבר הוא אחד מגזעי הכלבים האהודים והפופולריים ביותר. זהו כלב בעל מזג נוח שאינו נוטה לתוקפנות, הוא חכם, חברותי מאד, נהנה לשחק ומתאים מאד למשפחות עם ילדים. זאת כמובן, לצד ההסכמה הגורפת כי גולדן רטריבר גור הוא אחד הדברים המתוקים ביותר שקיימים.
המאמר הבא מספק מידע כללי וסוקר כמה דגשים חשובים עבור כל מי ששוקל גידול גולדנים.

 

מה מקור הגזע?

מוצאו של הרטריבר הזהוב הוא בסקוטלנד, במחצית השנייה של המאה ה-19 והוא חב חלק גדול מתהליך הפיתוח שלו לחבר הפרלמנט הסקוטי, סר דאדלי מרג'ורי בנקס (הלורד טווידמאות').

בשנת 1864 נולד בברייטון שבדרום אנגליה גור צהוב יחיד בהמלטה של רטריברים שחורים. הלורד קרא לו נוס (Nous בשפה הגאלית פירושה "חכמה"). אמנם, גורים בעלי פרווה זהובה או בהירה לא היו נדירים בהמלטות של כלבים שחורים, אך עד אז אף אחד לא ניסה לגדל במתכוון רטריברים זהובים.

הלורד זיווג את נוס עם כלבת ווטר ספניאל, גזע אנגלי ששימש לאיסוף ציד, בשם בל. ב-1868 הגיח לאוויר העולם השגר הראשון של צמד הכלבים – ארבעה גורים צהובים שהניחו את הבסיס לפיתוחו של הגולדן רטריבר כגזע ייחודי.

 

אילו תכונות אופי ייחודיות לגולדן רטריברים?

 • זהו כלב משפחה נהדר, אהוב ואינטליגנטי, שופע קסם ובעל אופי כובש. הוא סבלני ועדין עם ילדים ומתמכר בקלות לתשומת הלב שהם מרעיפים עליו. מומלץ להשגיח עליו במגע עם תינוקות, שכן הוא יכול להיות נלהב מדי.
 • הוא נאמן, בטוח בעצמו, ושואף לרצות את בעליו. מכיוון שכך, קל לאלפו ותהליך האילוף לציות יכול להיות מהנה עבור כל הנוגעים בדבר.
 • הוא מסתדר נהדר עם כלבים ובעלי חיים אחרים.
 • שותף אידאלי להתכרבלות משותפת, חובב ליטופים, פינוקים ותשומת לב.
 • בעל אינסטינקט שמירה / הגנה נמוך: כמעט שאין סיכוי שיתקוף, אך הוא כן נוהג להתריע בנביחות רמות על כל זר שמתקרב.
 • כלב רב כשרונות: צייד, גישוש, החזרת חפצים, איתור וגילוי סמים. הוא נהדר ככלב טיפול לחולים ולנכים וכלב נחייה מצוין לעיוורים.
 • כמו בגזעים גדולים, גם הגולדן איטי להתבגר – פיזית ונפשית. בגיל שנה יגיע לגובה מלא ובגיל שנתיים או שלוש לשיא משקלו. מבחינה נפשית, הוא "נשאר גור" לתקופה ארוכה מאוד ורבים שומרים על אופי "גורי" למשך רוב תקופת חייהם.
 • הגולדן מסוגל (ונלהב) לאכול הכול. מומלץ לא להיכנע למבט העצוב או לנביחות בשעה שבני המשפחה אוכלים ולא להאכילו יתר על המידה. כלבים שמנים בכלל וגולדן רטריבר בפרט, עלולים לפתח בעיות בריאותיות.

הגזע גודל במיוחד במטרה לשמש כבן לוויה לבני-אדם, בין אם בישיבה במארב בציד ברווזים עד שיגיע הזמן להשיב (to retrieve)  את הצייד, או ככלב שירות מכל סוג שהוא. עקב כך, זקוק הגולדן למגע תמידי עם "בן האדם שלו" (אולי אף יותר מכלבים אחרים), והוא חייב להיות בחברתו כדי להיות מאושר. ללא סביבה זו יהפוך לכלב חסר להט, חסר מוטיבציה ושמחת חיים. חשוב שהגולדן יגור יחד עם הבעלים שלו. גולדן רטריבר הקשור בחצר האחורית בזמן שמשפחתו נמצאת בבית, הוא גולדן אומלל.

 

מאפיינים פיסיים ייחודיים לגולדן רטריבר

תוחלת החיים של הגזע נעה סביב 10-15 שנים. זהו גזע חזק פיסית, נמרץ, אנרגטי וחובב משחק וריצה.

 • פרווה –
  לגולדן פרווה עבותה בעלת שתי שכבות: פרוות פוך ופרווה חיצונית. פרוותו מחייבת טיפוח באופן סדיר שיפחית נשירה מוגזמת וימנע בעיות עור שונות. מומלץ להתחיל בטיפוח עוד בהיותו גור, על מנת ללמדו לא לפחד מהמברשת ולהרגילו לשגרת הטיפוח; כחצי שעה לפחות פעם בשבוע. גולדנים משירים פרווה והרבה. מי שקשה לו עם פרווה המפוזרת בבית, כפי הנראה יעשה בחוכמה אם יוותר על גידול גולדן.
 • פעילות גופנית –
  כאמור, זהו גזע שחשוב לגדלו בין כתלי הבית, יחד עם בני המשפחה. עם זאת, חשוב להקפיד לאפשר לו מספיק הזדמנויות לשהייה בחוץ ולביצוע פעילות גופנית רבה וסביר להניח שהוא יבקש זאת בעצמו.
 • סבילות לתנאי מזג אוויר –
  הגולדנים אוהבים קור ונוטים לסבול במזג אוויר חם, הם שחיינים טבעיים ומשוגעים על מים. מגדלי גולדנים מכירים מקרוב את תחינותיו של הכלב לצאת החוצה דווקא ביום חורף בעיצומו של גשם שוטף, לזנק בחדווה לתוך כל שלולית, או בימות הקיץ – היישר לים.
 • בריאות –
  גולדנים הם כלבים בריאים בדרך כלל, אך יש להם כמה נקודות תורפה המאפיינות את הגזע:
  דיספלזיה של מפרק הירך (DDH) או של המרפק, מחלות עיניים שונות, ומחלות לב.
  אין הכרח שבעיות אלה ואחרות יופיעו דווקא בכלב מסוים, אך מומלץ להיוועץ בווטרינר המטפל לגבי שגרת בדיקות ומעקבים מומלצת.

 

דגשים לגידול גורי לברדור רטריבר

גורים של גולדן רטריבר הם חברותיים מאד ושותפים נלהבים למשחק, אך הם זקוקים להרבה אימון להטמעה של הרגלים, שיסייעו להם להפוך לכלבים בוגרים שמסוגלים לפעול במסגרת גבולות וחוקי הבית. גולדן בוגר שלא חונך לכך, לא יהסס לזנק אל חיק בעליו ולרבוץ על הברכיים שלו, גם לאחר שכבר הגיע לשיא משקלו (שעשוי לנוע בין 25-35 קילוגרם). בבגרותו, זהו כלב מאד חזק ויש להקנות לו הרגלי הליכה נכונים כשהוא קשור ברצועה וציות להוראות כגון איסור על אכילת מזון ואשפה ברחוב, או קפיצה נלהבת על ילדים ואנשים זרים.

התקופה שבין גיל חודשיים לחצי שנה היא קריטית מבחינת הלמידה וההסתגלות של הגולדן הצעיר למצבים ולכללים שונים. מומלץ לחשוף את הגור לסוגים שונים של אנשים ומצבים, כדי לפתח את כישוריו החברתיים. כאמור, כגזע, הגולדן מאד להוט לרצות, ולכן אימון מבוסס תגמולים הוא יעיל. משחק של זריקת והחזרת חפצים הוא דרך מצוינת לאמן את גור הגולדן רטריבר להגיב להנחיות והוראות.

מידע נוסף על גידול גורים ניתן לקרוא כאן.

 

איזה אדם הוא הבעלים האידאלי עבור גולדן רטריבר?

גולדנים הם מבין הכלבים הנפוצים ביותר ככלבי משפחה בזכות כל המאפיינים הנהדרים שלהם ולכן, משק בית משפחתי גדול ופעיל יעבוד עבורם טוב מאד.

לצד זאת, הם זקוקים להרבה תשומת לב, ליחס ולחום מצד האדם במחיצתו הם חיים, מה שהופך אותם גם לבני לווייה נפלאים לקשישים, שיש יותר זמן פנוי בידיהם והם שמחים להקדיש לכלבם את כל תשומת הלב ואת הטיפול המסור לו הוא זקוק.

בשורה התחתונה, כל מי שישמח לספק לגולדן רטריבר חברה אנושית חמה ואוהבת ופעילות גופנית מספקת, ולא יירתע מהטיפול בפרווה שלו ומנשירתה ברחבי הבית, ייהנה ממערכת יחסים מלאת שמחה וסיפוק, מנאמנות אין קץ ומכלב מאושר, חיוני ומלא שמחת חיים.

 

מעוניינים במידע נוסף על גולדן רטריברים? רוצים לאמץ כלב ומתלבטים איזה כלב מתאים לכם?

שמי דר' אברהם לבנון ואני מזמין אתכם ליצור קשר או להגיע לביקור במרכז הרפואי הווטרינרי בחיפה אותו הקמתי. אני וכל אחד מחברי הצוות הפועלים במרכז, נשמח לייעץ, לענות על כל שאלה, ולסייע לכם למצוא את הכלב שיהפוך לבן משפחה אהוב בביתכם.

לתיאום ביקור במרפאה צרו קשר:

בטלפון (משרד): 04-823-2705 | בטלפון (חירום): 0524-739-482 | בטלפון (מרפאה): 04-822-9561

באימייל: avlevanon@gmail.com | או מלאו את פרטיכם בטופס הפנייה באתר ונחזור אליכם

Share on facebook
Share on google
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest

נשמח לעמוד לרשותכם – צרו קשר ונשוב אליכם בהקדם

דילוג לתוכן