ג'ק ראסל – Jack Russell Terrier

ג'ק ראסל – Jack Russell Terrier

מוצא – הג'ק ראסל טרייר או כפי שנהוג לכנותו בחיבה: "ג'יי-אר" JR, שייך לקבוצת הטריירים ושמם נלקח מן המילה הלטינית Terra שפירושה אדמה. מוצאו של הג'יי-אר בשנת 1800 לערך בדבונשייר שבבריטניה ועיקר פיתוחו מיוחס לכומר בשם ג'והן ראסל אשר נהג לצוד להנאתו. הכומר פיתח זן של טרייר קטן ולוחמני ששימש כעוזר לציד חיות קטנות ובעיקר שועלים, ותפקידו העיקרי היה לחפור בורות מחוץ למערות השועלים ולטמון בהם פיתיונות. במשך הזמן, נוצרו שני תת-זנים עם מבנה בסיסי דומה. הזן הגבוה והמרובע יותר, ידוע בשם פארסון ראסל טרייר, והזן הנמוך יותר המוארך יותר במבנה גופו נקרא ג'ק ראסל טרייר.

אופי – כלב חכם, נמרץ ואוהב וידוע כאחד שאם תתנו לו אצבע, הוא ירצה את כל היד… יש להציב בפניו חוקים ומגבלות ברורות בכל שמותר ואסור לו לעשות. כלבים קטנים רבים נופלים למלכודת הנקראת "סינדרום הכלב הקטן", סינדרום בו הם מאמינים שהם מנהיגי הלהקה. זה המקום בו דרגות שונות של בעיות התנהגות צצות, בעיות הכוללות נביחות אובססיביות חרדת נטישה וכו'. על כן חשוב ביותר שבעלי הכלב יהיו המנהיגים שלו וילמדו אותו את מקומו בלהקה האנושית שלו. לג'קים מוסר עבודה גבוה מאד והם עובדים על מנת לעבוד. גזע קל לאילוף, ניתן לראות אותם בסרטי קולנוע וטלביזיה רבים. אולם, ללא הפגנת סמכות ברורה כלפיו וללא אימונים נוקשים עקביים, יהיה קשה מאוד לאלפם. אינטליגנציה גבוהה, סקרנות ומבנה גוף שרירי הדורש פעילות רבה ויום יומית.

פעיל, ערני ונמרץ, אוהב לשחק ובעל הבעה נבונה וחריפה. הג'ק ראסל אמיץ וחסר מעצורים, ידידותי אך שקט. אוהב לחפור, לטפס ולקפוץ! יכול לקפוץ לגובה של מטר וחצי בקלות! יש להתחשב בעובדה זו במידה ומסתובב להנאתו בחצר עם גדר ורצוי לתחום את המקום כמו שצריך. בעלי יצר צייד מפותח מהרגיל ואין לסמוך עליהם עם חיות קטנות. יסתדר עם חתולים וכלבים אחרים רק אם גדל איתם כגור. רק הרצון העז שלו לרצות את בעליו האהובים, מתחרה ביצר הציד המפותח שלו. יסתדר עם ילדים במידה ואלו יודעים שאסור להקניט או להכות אותו אפילו כדרך משחק. הג'ק ראסל חייב לקבל הרבה שעות ריצה והתעמלות. יש להוציאו לטיולים יומיים ארוכים ואם יש לו מרחב לרוץ בו משוחרר, הוא יהיה בשיאו. ללא פעילות גופנית והוצאת אנרגיה, כלבים אלו יכולים להפוך רעשניים ובעליהם יכולים לצפות להרבה ניסיונות להשגת תשומת לב ומשחקי מלחמה כשהם מגיעים הביתה. בנוסף, הג'ק ראסל לא יהיה מאושר ויהפוך לחסר מנוחה ואפילו הרסני אם נידון לרביצה חסרת מעש כל חייו בדירה צפופה בעיר.

פרווה – חלקה, שבורה (broken) או גסה. טיפול – סירוק והברשה קבועים.

צבע – לבן עם סימנים בגווני שחור או גוון חום צהבהב (tan) – כעין שיזוף.

המלצה – הגזע חייב בעלים מנוסים ולכן הוא לא מומלץ לאלו שלא מבינים את המשמעות האמיתית של להיות מנהיג להקה. "ג'קים" שניתנה להם האפשרות להפוך למנהיג הלהקה, יכולים להיות אגרסיביים כלפי כלבים אחרים. מומלץ לא לשחררו מהרצועה אלא אם כן הם מחונכים היטב ומסתובבים באזור בטוח.

תוחלת חיים – 15 שנה ויותר.

בריאות – לג'ק ראסל טרייר מספר נקודות חולשה רפואיות המאפיינות את הגזע. אולם, אין הכרח שהן יופיעו בכלב המסוים אותו בחרת לגדל. למידע מפורט על נקודות חולשה אלו, נא להתקשר למרפאה ולווטרינר המטפל.

Share on facebook
Share on google
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest

נשמח לעמוד לרשותכם – צרו קשר ונשוב אליכם בהקדם

דילוג לתוכן