מה זה תולעת הפארק?

מה זה תולעת הפארק?

 

תולעת הפארק (Spirocerca Lupi), התגלתה לפני מספר שנים, בפארק הלאומי ברמת גן, ומאז נתגלו מקרים רבים ברחבי הארץ.

מספר הכלבים הנפגעים מהמחלה גדל משנה לשנה, ובשנים האחרונות התפשטה המחלה גם באזורינו. למרבה הצער, לא קיים חיסון תולעת הפארק, אך ישנו טיפול תקופתי שעוזר לעצור התפתחות של טפיל זה, באמצעות מתן זריקות. לטיפול זה, ישנם רבים הקוראים: חיסון נגד תולעת הפארק.

 

מהו מקור ההדבקה של תולעת הפארק?

מקור ההדבקה הוא חיפושית זבל נגועה, שיירי מזון או צואה שבתוכם חיפושית נגועה. הזחל נודד מהמעי אל כלי הדם, ומשם הוא יכול להגיע לוושט, לחוט השדרה, לקנה הנשימה, לקיבה, לעור או לאיברים אחרים. התולעת הבוגרת גורמת לתגובה דלקתית מקומית ולעיתים לגידולים סרטניים. מעבר התולעת מאבי העורקים לוושט, יכול לגרום לקרע באבי העורקים (aneurism) ולמוות מיידי.

הסימנים הקליניים תלויים במיקום התולעת – הקאות, חולשה, חום, קשיי נשימה, שלשולים, ירידה במשקל, חולשה או שיתוק של הגפיים האחוריות , פצעים בעור, מוות פתאומי.

 

אבחון תולעת הפארק

תהליך האבחון כולל בדיקה רפואית, צילומי רנטגן, בדיקות דם, בדיקה לגילוי הטפיל או הביצים בצואה או בנוזל המוח (במקרה של חשד לנדידה לחוט השדרה), אנדוסקופיה או בדיקות נוספות לפי הצורך.

תולעת הפארק חיסון

מה אפשר לעשות כדי להגן על הכלב?

  1. מניעת ההדבקה – חיסון תולעת הפארק- תדירות של פעם בשלושה חודשים, הוא פוגע בתולעת בזמן הנדידה בכלי הדם. כאמור, זהו טיפול מונע ולא חיסון.
  2. למנוע מהכלב לאכול חפצים, צואה, מזון ועוד…

 

טיפול בתולעת הפארק

הטיפול מתחלק לשני חלקים:

  1. טיפול תומך (עירוי תוך ורידי, אנטיביוטיקה, סטרואידים וכו'…) בהתאם לסימנים הקליניים וניתוח להוצאת הגרנולומה במקרה הצורך
  2. במצב של הדבקה עם תולעת הפארק – חיסון בתדירות גבוהה של פעם בשבועיים.

חשוב להזהיר ולהדגיש, כי ישנם סוגי כלבים (כלב רועים שלטי, קולי גס שיער, בורדר קולי), שחיסון זה עלול לפגוע בהם. בשבילם יש טיפול שכבר קיים בעולם, אך עדיין לא זמין בארץ.

 

ד"ר לבנון- מרפאה וטרינרית בשגרה ובחירום

עם מסירות למתן שירותים וטרינרים מהשורה הראשונה, המרכז הרפואי הווטרינרי ד"ר אברהם לבנון עומד כשותף האידיאלי שלכם, להבטחת רווחתם ואיכות החיים של חיות המחמד האהובות שלכם. ממניעת מחלות ועד לטיפול וליווי מתמשך, בהיבטים שונים של טיפול בחיות מחמד, אנו מחויבים למצוינות וחמלה בכל אינטראקציה.

תוכלו לקבל אצלנו מענה בשגרה בטלפון המרפאה: 04-8229561, ובמקרי חירום, לכל ספק- 0524-739-482.

Share on facebook
Share on google
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest

נשמח לעמוד לרשותכם – צרו קשר ונשוב אליכם בהקדם

דילוג לתוכן