ספינקס

ספינקס

נקרא כך בגלל הדמיון שלו לפסל של חתול ממצרים העתיקה. מקורו של הגזע בגור אחד שנולד ללא שיער בשנת 1966 בקנדה, ונקרא שזיף בגלל מראהו החיצוני. בעשור שלאחר מכן בוצעו מספר זיווגים של גורים שנולדו ללא שיער באופן טבעי עם חתולים מגזע Devon rex בכדי לשמר את התכונה של העדר שיער. זהו חתול חברותי מאוד, הוא ירצה תמיד לשבת עליכם ולהתכרבל אתכם. מסתדר עם ילדים , חתולים וכלבים. חכם וסקרן מאוד באופיו, יבוא להכיר את כל מי שנכנס הביתה.

החתול נאופיין בהעדר פרווה, ראש משולש, עיניים גדולות בצורת לימון ואוזניים גדולות באורך מספר סנטימטרים. מבנה הגוף רזה ואתלטי אך הבטן צריכה להיות בעלת מראה "מלאה" תמיד. הזנב ארוך ודק. משקלו נע בין 3.5-5 ק"ג.

מדובר בגזע בריא, עם מעט מחלות תורשתיות.

  1. העדר הפרווה משפיע מאוד על אורך החיים של החתול, הוא רגיש מאוד לחום קור ואור שמש ישירה. טמפרטורת הסביבה האידאלית עבורו היא 21-27 מעלות צלזיוס.
  2. העור נוטה לשמנוניות ועל כן יש לרחוץ אץ החתול כל שבוע עם שמפו מיוחד בכדי להסיר את עודפי השומן. כדאי להרגיל אותו כבר מגיל צעיר מאוד לרחצה, על ידי משחק עם מים. חשיפה ממושכת לשמש יכולה לגרום להתפתחות כוויות ואף סרטן.
  3. רגישות של דרכי העיכול – נפוץ בעיקר בקרב גורים. מתבטא בשלשול כרוני שיכול להמשך מספר שבועות. הסיבות לרגישות זו לא ברורים, הרקע הוא בעיקר נפשי. שינויים בסביבת החיה (מעבר דירה) , דיאטה לא מתאימה (פחות מ-80% חלבון) הם מהגורמים להופעת השלשול. במקרה של הופעת שלשול יש לגשת לווטרינר לאבחון וקבלת טיפול. האבחון נעשה על ידי שלילת גורמים אחרים לשלשול. הטיפול הוא סימפטומטי.
  4. Hypertrophic cardiomyopothy – מחלת לב תורשתית בה שריר הלב (בדרך כלל החדר השמאלי) מעובה. נפח החדר קטן , דבר הפוגע ביכולת הלב להזרים כמויות מספיקות של דם אל הגוף. הסימנים הקליניים יכולים להופיע בכל גיל, אך נפוצים יותר בזכרים בוגרים. סימנים כמו ירידה בתאבון וברמת הפעילות, חולשה, קשיי נשימה או מאמץ נשימתי מוגבר ואף אובדן הכרה. במקרה של הופעה של סימן אחד או מספר סימנים גשו עם החתול לווטרינר. האבחון כולל – צילום רנטגן, אקו-לב ובמקרה הצורך בדיקת דם. אין כיום טיפול המאפשר להגיע להחלמה, אלא רק להקל על הסימנים ולשפר את איכות החיים של חתולכם.
Share on facebook
Share on google
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest

נשמח לעמוד לרשותכם – צרו קשר ונשוב אליכם בהקדם

דילוג לתוכן