פודל – Poodle

פודל – Poodle

גורי פודל פודל ננסי

מוצא – כלבים, הדומים לפודל, נראים על קברים ומטבעות רומאים משנת 30 לספירה. הפודל הינו צאצא ישיר של כלב המים הצרפתי ה – Barbaret"" וכנראה של כלב המים ההונגרי ה – "Hungarian Water Hound". השם "פודל" נגזר מהמילה הגרמנית "Pudel" שפירושה להשתכשך במים. בזכות חוש הריח המפותח שלהם ורגליהם העדינות, השתמשו בהם לחיפוש פטריות כמהין. הודות לאינטליגנציה הגבוהה שלו, זריזותו ומראו המיוחד, התאימו הצרפתים את הפודל לעבודה במופעי הקרקס. בשנות ה – 60 של המאה ה – 20 נטש את הבמה, והפך לאחד הכלבים הפופולאריים ביותר בעולם. למרות מוצאו הגרמני, נחשב לכלב הלאומי של צרפת. הכלבים הגיעו לצרפת עם להקות נודדות של קרקסים ושבו את לב רואיהם במראם האלגנטי, בפרוותם העשירה ובנבונותם. עקב חוש הריח המפותח שלה, נטייתם להחזיר, כושר הלימוד המצוין שלהם ואהבתם למים שימשו כלבים אלה בגודל הגדול לצייד ברווזים.

בצרפת נקרא הכלב "Caniche" שפירושו כלב הברווז. למלכת צרפת, מרי אנטואנט, מייחסים את עיצוב תסרוקת האריה האופיינית של הגזע.
הגזע הענק הינו תוצר של מספר גזעים כמו ספניאל מים אירי וכלב מים פורטוגזי שכולם שימשו בצייד כרטריברים. ואכן לפודל עד היום נשמרו התכונות של רטריבר אמיתי. בגזעים הקטנים התערבבו גם מלטז וספניאל זעיר, ועוד כלב קטן ששימש לחיפוש פטריות כמהין, אשר נחשבו למאכל תאווה.
הפודל נושא את אותן תכונות של מראה ואופי בכל הגדלים והצבעים.

אופי – הפודל הינו כלב בעל מראה גאה ומכובד. מאוד אינטליגנטי וככזה משתעמם בקלות. כלבים נעימים, רגועים ובעלי מזג טוב, רגישים ושמחים. חייבים להיות עם אנשים ובקרבתם. מאוד לא אוהבים להישאר לבד. בדרך כלל חברותיים כלפי זרים ומצוינים עם ילדים(מלבד הטוי /זעיר פודל שמעט מסויג בקרבת ילדים). מסתדר עם כלבים אחרים. חלקם יכולים להיות כלבי שמירה מצוינים ואת חלקם ניתן לאמן לצוד.

פרווה – אינה מפסיקה לגדול כל חייו ואינה נושרת. הכלב מתאים גם לאנשים שהם אלרגיים לפרוות בע"ח. בנוסף, לכלב אין ריח "כלבי".

טיפול – רחצה קבועה ותספורת אחת ל 6 – 8 שבועות. הברשה על בסיס כמעט יומי. בדיקת אוזניים והוצאת שערות החודרות לאוזן מומלצת בזמן התספורת. עם התבגרותם נוטים הפודלים לפתח בעיות שיניים רציניות ביותר. ניתן צמצם את נזקי אלו באמצעות טיפול שיניים,ניקוי, סדיר אצל הווטרינר. יש להתייעץ עם הווטרינר לגבי תוכנית מתאימה לכלבכם. בנוסף, אוזניים מוזנחות הן פתח לדלקות מכאיבות. חשוב לנקות אותן בעזרת בד כותנה, ולגזוז מתוכן את השיער כל 6 שבועות.

צבע – לגזע הפודל כמה צבעים: לבן, מישמש, שחור, אפור, חום ואפרסק.

לפודל ארבעה גדלים:
טוי – מתחת ל 28 ס"מ. ננסי – 28 ס"מ – 38ס"מ. בינוני/סטנדרטי – 38 ס"מ – 45 ס"מ. ענק – 45 ס"מ – 60 ס"מ.

פודל זעיר – Toy Poodle – אופי – נחשב לאנטיפט מבין הפודלים: לא אוהב ילדים, (בניגוד לפודל הענק), מפחד מבני אדם, יכול להיות אגרסיבי.
צבע – לבן, קרם, חום, כסוף, כחול, משמש. גובה – עד 28 ס"מ. משקל – עד 5 ק"ג. טיפול – שערו צומח ולא נושר ולכן זקוק לתספורת סדירה 4 פעמים בשנה לפחות. כדי להימנע מקשרים, יש להבריש את הפרווה לעתים קרובות. עדין מאוד, מומלצת השגחה בבית עם ילדים קטנים.
תוחלת חיים – 15 – 18 שנים.

פודל ננסי – Miniature Poodle – אופי – אינטליגנט ביותר, ניתן ללמדו כמעט כל דבר. כלב בית מעולה, משעשע, כלב "החזרה" מצוין, צייתן. אוהב מים. מלבד לוויה, מתאים גם לרעיה, גישוש, שמירה ונחיה. רצון עז לרצות את הבעלים. חלקם אוהב ילדים וחלקם לא. צפו בהורי הגור ובהתנהגותם לפני הרכישה של הגור. חברותיים עם כלבים אחרים וחיות מחמד אחרות. צבע – לבן, קרם, חום, כסוף, כחול, משמש. גובה – 28 – 38 ס"מ. משקל – 7 – 8 ק"ג.
טיפול – שערו צומח ולא נושר ולכן זקוק לתספורות סדירות, לפחות 4 פעמים בשנה ולהברשת פרווה קבועה.

פודל בינוני/סטנדרטי – Standard Poodle – אופי – בעל אופי נוח, נעים, אוהב לשחק ולהחזיר חפצים כמו רטריבר אמיתי. נבון, קל מאוד לאילוף וללימוד. נחשב לכלב השני האינטליגנטי ביותר, כשאת המקום הראשון תופס הבורדר קולי. בעוד שהבורדר קולי מאוד פעיל ורוצה כל הזמן לעבוד, הפודל בבית שקט ורגוע ובחוץ אקטיבי. הוא גם כלב שמירה מעולה. חברותי ומסתדר נהדר לא רק עם אנשים אלא גם עם כלבים אחרים. מסיבה זו מחזיקים רבים יותר מכלב אחד. כלב משפחה אמיתי. כלב היודע להחזיר אהבה ואוהב אנשים וילדים. הפודל בעל מזג טוב, סיבולת טובה, צייתן. אוהב מים. מלבד לוויה ובידור, מתאים גם לרעיה, גישוש, שמירה ונחיה. רצון עז לרצות את הבעלים. קלים מאוד לאילוף. נחוצה פעילות גופנית מתונה, אפילו ריצות בפארק משוחרר מהרצועה. גובה – 38 – 45 ס"מ. משקל – זכר: 20 – 32 ק"ג. נקבה: 20 – 27 ק"ג. צבע – לבן, קרם, חום, כסוף, כחול, משמש. הצבע החום מאפיר טרם זמנו.

בריאות – לפודל מספר נקודות חולשה רפואיות המאפיינות את הגזע. אולם, אין הכרח שהן יופיעו בכלב המסוים אותו בחרת לגדל. למידע מפורט על נקודות חולשה אלו, נא להתקשר למרפאה ולווטרינר המטפל.

Share on facebook
Share on google
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest

נשמח לעמוד לרשותכם – צרו קשר ונשוב אליכם בהקדם

דילוג לתוכן