צ'יוואווה – Chihuahua

צ'יוואווה – Chihuahua

מוצא – הגזע העתיק ביותר ביבשת האמריקאית והקטן ביותר בעולם כולו. אך הוא עצמו אינו מודע לכך… ביחד, שני כלבים מגזע זה מאמינים שיש ביכולתם לכבוש את העולם. הצ'יוואווה המודרני התגלה במדינת צ'יוואווה שבמקסיקו בשנת – 1850. לאירופה הובא רק לקראת סופה של המאה ה-19. הגזעים בהם נעשה שימוש בפיתוח הצ'יוואווה אינם ברורים אבל יש דיעות הגורסות שמוצאו מהפנק, סוג של שועל קטן. עדויות המצביעות על כלבים אלו קיימות כבר משנת 500 לפני הספירה ויש אגדות הקושרות את אבותיו עם האצטקים, הטולטקים ושבטי המאיה. הדעות חלוקות בדבר השימוש הנעשה בכלבים אלה: יש הטוענים כי הייתה להם משמעות דתית, אחרים גורסים כי פוטמו למאכל.

אופי – הצ'יוואווה הינו כלב לוויה מקסים, אמיץ, חיוני, גאה והרפתקן. מאוד נהנה מהחיבה המורעפת עליו. יכול להיות בעל רצון חזק ללא הנהגה נכונה מצד המנהיג האנושי שלהם – האדם. נאמן מאוד ונקשר בעבותות לבעליו. סוציאליזציה הינה מרכיב חשוב בגידולו. גזע אינטליגנטי, לומד מהר ויגיב מצויין לאימון נוקשה אך עדין. מומלץ לא לוותר לגזע על התנהגות אותה הייתם אוסרים על כלב מגזע גדול, התנהגות כמו קפיצה עלב בני אדם. עמידה על שתי רגליים אחוריות והנחת הרגליים הקדמיות על הבעלים בשובם מהעבודה נראית נחמדה, אך לעיתים היא סימן להתנהגות דומיננטית. מומלץ לא להניח לו לתפוס את עמדת מנהיג הלהקה שכן הכלב יפתח בעיות התנהגות כמו קנאה, אגרסיביות בסביבת כלבים אחרים ולעיתים במחיצת אנשים. בהמשך, ובמחיצת זרים, יעקבו אחר כל צעד ושעל של הבעלים שלהם. צ'יוואווה שחש שהוא המנהיג של הלהקה האנושית שלו, עשוי להתפרץ על וכלפי ילדים. זו הסיבה מדוע גזע זה בד"כ לא מומלץ למשפחה עם ילדים. בשל גודלו הקטן, הנטייה הינה לטפל בגזע כבתינוק והתנהגות אותה אנו רואים כשלילית אצל כלבים גדולים, מתקבלת באהדה ובהבנה אצל הצ'יוואווה. בנוסף, מומלץ ביותר כן לטייל עם הכלבים שכן משמעות הטיולים הינה יותר מתרגול גופני. טיולים מספקים גירויים מנטאליים החשובים ליציבותו הנפשית של הכלב. הצ'יוואווה הפך לגזע מאוד פופולארי בבריטניה ובארצות הברית. חיית בית אידיאלית לאנשים בודדים, לקשישים או לנכים. עלול להיות בררן מאוד במזונו. בעלי הפרווה החלקה מתאימים מטעמי בריאות הן לילדים חולי אסטמה והן לאלו שאלרגיים לשיער כלבים.

קיימים שני סוגי צ'יוואווה: קצר שיער וארוך שיער. ארוכי השיער דורשים טיפול ויש לטפחם לפחות פעמיים בשבוע.

פרווה – ארוכי שיער: ישרה או גלית ובוהקת. קצרי שיער: קצרה, רכה ובוהקת. פרווה קצרה: טיפול מזערי, הברשה במברשת רכה והחלקה במטלית משי. פרווה ארוכה: טיפול פעמיים בשבוע, הברשה ולאחריה סירוק קפדני ועדין.

תוחלת חיים – עד – 18 שנים.

בריאות – לציוואווה מספר נקודות חולשה רפואיות המאפיינות את הגזע. אולם, אין הכרח שהן יופיעו בכלב המסוים אותו בחרת לגדל. למידע מפורט על נקודות חולשה אלו, נא להתקשר לוטרינר המטפל.

Share on facebook
Share on google
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest

נשמח לעמוד לרשותכם – צרו קשר ונשוב אליכם בהקדם

דילוג לתוכן