נפילה של חתולים מגובה רב

נפילה של חתולים מגובה רב

לא אחת נשמעת הטענה, השגויה יש לציין, האומרת: "נכון, החתול אומנם נפל אבל, הוא בסדר, עובדה שהוא קם ומצא לעצמו מקום מסתור". במידה והנך חושד שאכן חתולך נפל מגובה רב, אל תהסס הבא אותו לווטרינר מיד.

אכן, קורה והחתול קם, ברח והסתתר לאחר הנפילה ונמצא לאחר כמה שעות. אולם, העובדה שהחתול קם וברח להסתתר אינה מעידה על מצבו הפיסי לאחר הנפילה. הרצון לברוח ולהסתתר הינה פעולה אינטואיטיבית הקיימת בכל טורף (החתול הינו טורף מטבעו!), אינסטינקט האומר לו להסתתר בעת מצוקה.

לכן, ברגע שמצאת את החתול התקשר לוטרינר ומסור לו את המידע הבא:
1. מאיזה גובה החתול נפל ועל מה נפל: אספלט/דשא או אדמה.
2. האם לאחר שנפל החתול הצליח לזוז מהמקום.
3. האם את/ה רואה הקאה/צואה/דם היכן שנפל.
4. האם אתה רואה פצעים חיצוניים, דימום מאזור הפה, איבר המין וכו'.
5. אם החתול נושם והאם נושם בפה פתוח כאשר לשונו בחוץ.

מה לעשות ומה לא לעשות?
במידה ואין באפשרות הווטרינר להגיע אל המקום בו נמצא החתול, הזז את החתול בזהירות, הנח אותו על משטח ישר(קרש) והכנס את המשטח לתוך כלוב נשיאה סגור. במידה ואין בנמצא משטח, הרם את החתול בזהירות בשתי ידייך השתדל לא להפעיל לחץ על אזור הבטן או להזיז עמוד השדרה ואז העבר אותו לכלוב נשיאה סגור.

בדרך למרפאה שים לב ש: 1. האם החתול בהכרה מלאה. 2. האם הוא מזיז את הגפיים 3. האם הוא עושה את צרכיו.חשוב -אל תרחם על החתול ואל תיתן לו אוכל/שתייה עד לבדיקת הווטרינר!

הסיכונים העיקריים הטמונים בנפילה:
1. כאשר חתול נופל מגובה רב הלב, הממוקם בתוך כלוב הצלעות, עשוי לחטוף חבטה. כתוצאה מהחבטה עשוי להתקיים דימום ו/או אי סדירות בקצב הלב. הנפילה עשויה לגרום להיתלשות של קנה הנשימה(חלקית או מלאה). התוצאה תהיה קשיי נשימה חמורים.

2. כתוצאה מהחבטה יכול להיגרם קרע, הרניה, בסרעפת ואז אברים מחלל הבטן יכולים לעבור לחלל הריאות. זהו מצב מסכן החיים. יש לציין שלא תמיד מאובחן מצב של קרע בסרעפת בבדיקה הראשונה שלאחר הנפילה (אם כי מצב זה די נדיר). לכן, חשוב להמשיך ולעקוב אחר החתול ובכל סימן של מצוקה נשימתית לפנות לוטרינר.

3. בנוסף, וגם כתוצאה מהחבטה, עשוי להיווצר קרע של שלפוחית השתן והתוצאה תהיה זרימת שתן לתוך חלל הבטן. גם זה הינו מצב מסכן חיים. חשוב לעקוב אחרי החתול ובמידה ואינך רואה שהחתול הטיל שתן 24 שעות מהנפילה יש להגיע לוטרינר.

4. נזק נוסף מהנפילה יכול להיגרם ללעמוד השדרה. במקרה שכזה יכולה התוצאה להיות שיתוק של הגפיים.

5. במקרה של פגיעה של אחת מהגפיים, שבר, נקע, פריקה וכו', יתכן והחתול לא יצלע בימים הראשונים וזאת בגלל הסטרס בו הוא מצוי ובגלל העובדה שחתולים אינם מראים סימני מצוקה בנקל, אך לאחר מספר שעות/ימים תחל צליעה. חשוב-לעקוב אחרי החתול.

* המאמר אינו מהווה תחליף לביקור ובדיקה אצל וטרינר!!!

Share on facebook
Share on google
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest

נשמח לעמוד לרשותכם – צרו קשר ונשוב אליכם בהקדם

דילוג לתוכן