גור חדש במשפחה

גור חדש במשפחה

מזל טוב! חבר/ה חדש/ה במשפחה. אירוע משמח המחייב טיפול נכון ומתאים על מנת להבטיח את בריאותו ואשרו של הגור, ומה שחשוב לא פחות – את שמחתכם ואושרכם עם הצטרפותו לחייכם.

הכלב החדש, יגדל בבריאות פיסית ונפשית אם נדע איך לעשות זאת נכון. אנו במרכז הוטרינרי נווה שאנן, רואים זאת כזכות גדולה ללוות אתכם ואת הכלב, במהלך השנים הבאות. ליווי זה הוא בעיננו מחוייבות כלפיכם וכלפי הכלב. מטרת המידע המובא לפניכם הוא לשמש מענה לכל השאלות שמתעוררות, בעיקר בכלב אילו מבינכם שנכנסים לעידן חדש זה, בפעם הראשונה.

הזנה:
אנו ממליצים לתת לכלב מזון מסחרי איכותי )רויאל קנין, יוקנובה, פורינה, סיאנס פלאן(המתאים לגזע קטן, בינוני או גדול) ולגיל הכלב.

גור עד גיל שלושה חדשים מקבל 3-4 ארוחות ביום, רצוי בזמנים קבועים ולמשך 15-20 דקות.
במידה ולא סיים את הארוחה יש להרים את הקערה והכלב ימתין לארוחה הבאה.
בגיל חצי שנה יקבל שתי ארוחות ביום, ובגיל שנה ארוחה אחת תספיק. אם הכלב מתנפל על
הארוחה ומסיים אותה במהירות – ניתן להמשיך לתת לו שתי ארוחות ביום גם בבגרות. "חיסול" מהיר של האוכל אינו מומלץ.
יש לאפשר לכלב גישה חופשית למים כל העת!
במידה ואתם מעוניינים לתת לכלב תוספות מזון – יש לעשות זאת במקום מזון מסחרי ולא בנוסף, שכן הכלב ילמד להפריד מזון ביתי ממזון מסחרי ולא יסכים לאכול מזון לכלבים בהמשך.

המזון הביתי שניתן לתת: 5% גבינה לבנה, ביצה קשה, קורנפלקס פשוט ללא סוכר ותוספות, ירקות מבושלים, פסטה, אורז ובהמשך בשר עוף ללא עצמות. המאכלים המבושלים הנ"ל יינתנו ללא תבלינים ורוטב.
אין לתת עצמות עוף (הגורמות לפציעות וחסימות מעי, הקאות), מזון מעובד (גורם להקאות ושלשולים) או חלב (גורם שלשול).

רפואה מונעת:
בגיל ששה שבועות יחוסן הכלב בחיסון משושה כנגד שש מחלות מדבקות וקטלניות שהטיפול בכלב החולה בהן מסובך ולעתים רבות אינו יעיל. על חיסון זה יחזור הכלב כעבור חודש וכעבור חודשיים.

עד לתום סדרה זו יש לוודא כי אינו בא במגע עם כלבים אחרים או ההפרשות שלהם, שכן חלק מגורמי מחלות אלה נמצאים בסביבה בשכיחות רבה.

בגיל חצי שנה יחוסן הכלב בחיסון כלבת, חיסון המחויב על פי חוק, ואז נארגן לו רישיון בעירייה ושבב תת עורי שמוכנס בהזרקה וילווה אותו כל חייו. בזכות שבב זה הוחזרו כלבים אבודים רבים לבעליהם. הרישיון והשבב מחויבים על פי חוק וכן יש לשלם אגרה לעירייה כל שנה.

על חיסון הכלבת והמשושה נחזור אחת לשנה לאחר מכן. תילוע – כל חיסון משושה לגור מלווה במתן תרופה נגד תולעים, כלבים רבים נולדים מודבקים בתולעים עוד בהיותם ברחם. לאחר מכן נחזור על תהליך זה מידי חצי שנה. אין מדובר בחיסון וכל הדבקה עתידית תטופל בהתאם.
תולעת הפארקים – תולעת קטלנית אשר נגדה אין חיסון, אנו ממליצים להזריק כל שלושה חדשים תרופה כנגד המחלה. סיכון גבוה לכלבים הנוהגים לטעום ולבלוע הכל, גם מחוץ לבית, שכן ההדבקה מאכילת חיפושית זבל נגועה בתולעת.

שטיפה:
הכלב עצמו אינו זקוק לשטיפה אך אם ברצונכם לעשות זאת חשוב להקפיד על כמה כללים:
1. שטיפה מגיל ארבעה חדשים ומעלה. תדירות השטיפה עד פעם בחודש.
2. השטיפה עם מים פושרים וסבון היפו אלרגני לתינוקות (ד"ר פישר, ג'ונסון אנד ג'ונסון). לעתים יש
להשתמש בשמפו רפואי – באם יעלה צורך יוסבר לכם הדבר.
3. יש להרטיב את הכלב היטב, לסבן ולקרצף בניגוד לכיוון צמיחת השיער, ולשטוף במים היטב.
לאחר מכן חשוב לנגב.
קיימים שרותי תספורת ושטיפה במרפאה על ידי ספרית מקצועית.

פרעושים – חשוב לטפל בעיקר בעונת האביב והסתיו. עקיצות פרעושים הם גורם אלרגיה ראשוני בכלבים וחתולים. הפרעושים יגרמו לגרודים עד תלישת שיער ופציעה וכן מדביקים הפרעושים את הכלב בתולעים. יש במרפאה תכשירים יעילים, נוחים לשימוש ולא רעילים לכלבים ונשמח לייעץ לכם במה להשתמש.

קרציות – הקרציות נפוצות מאד בארץ ויכולות להדביק את הכלב בקדחת קרציות – מחלה קטלנית שחשוב לאבחן ולטפל בכלב בזמן. הקרציות אינן גורמות גרוד ולכן קל לפספסן. במרפאה תכשירים יעילים ובטוחים לשימוש ונשמח לייעץ לכם במה להשתמש.

התנהגות
הבסיס למערכת יחסים נכונה עם הכלב היא הבנת התנהגותו ותגובה נכונה ל"טעויותיו". אנו מייחסים חשיבות עליונה לנושא זה שכן בעיות התנהגות הם הגורם הראשון למסירת כלב, וכולן נובעות מטעויות הבעלים אשר אינם מבינים נכון את התנהגות ותגובות הכלב. אנו מארגנים מדי

מספר שבועות מפגשים עם מאלף מוסמך ומנוסה, אשר מסביר את העקרונות הבסיסיים בתחום. הפגישה אורכת כשעה וחצי, בחצר המרפאה וללא נוכחות הגורים . הפגישה אינה כרוכה בתשלום.

כעצה ראשונית אנו ממליצים להכין לגור עוד לפני הגעתו לבית – כלוב רשת גדול בו תונח שמיכה, עצם למשחק (מעור מעובד של פרה) וכלי מים. הכלוב יוצב במקום מרכזי והגור יהיה חלק מהמשפחה אך יורשה לצאת כשנחליט. דבר זה דומה למחילה של זאבים בטבע, מקנה תחושת בטחון ומסייע בהבנת גבולות הטריטוריה. הכלב , כמו הזאבים, אינו עושה צרכיו בטריטוריה וכך ילמד להתאפק.

את הצרכים ניתן לו לעשות מחוץ לבית, מיד כשנוציא אותו מהכלוב וכך גם יסמן את המקום לכך בחוץ. (כלב חוזר ועושה באותו מקום את צרכיו). כלוב זה יבסס את מנהיגותנו כלפיו, ימנע הרס רהיטים ויעשה לכלב רק טוב.

עיקור וסירוס
תהליך העיקור חיוני למניעת המלטת גורים לא רצויים וכן מונע התנהגות יחום, דימום בבית ו"הכרת" כל הכלבים הזכרים ברדיוס גבוה, אשר יגיעו לבקר כלבה מיוחמת ולדרוש בשלומה בנביחות והשתנות על הדלת. העיקור המוקדם בגיל כמה חדשים מבטיח בריאות, מונע גידולי עטין בגיל מבוגר (היכולים להיות ממאירים) ומונע דלקת רחם שיכולה להיות קטלנית. הניתוח מתבצע במרפאה
והכלבה משוחררת לביתה באותו יום.

תהליך הסירוס מתאים לכלבים מסוימים ונדון על כך איתכם באם יעלה הצורך. גם בניתוח זה מדובר בניתוח המבוצע במרפאה והכלב יחזור באותו יום לביתו.

קצת עלינו – המרכז הרפואי נווה שאנן
המרכז הווטרינרי הותיק בחיפה עליו תמצאו פרטים באתר האינטרנט שלנו.
אנו מאמינים ברפואה מונעת ולכן גם שמחנו להוציא מידע זה בכתב.
צוות המרפאה ערוך לתת שירות מידי יום ובמקרי חירום 24 שעות ביממה.
במידת הצורך אנו מזמינים רופאים מומחים שהוכשרו בצורה מסודרת ומוכרת.
במרפאה מיכשור רפואי מתקדם, מכשיר רנטגן דיגיטלי, מעבדת דם, אולטראסאונד ועוד.
המרפאה מציעה רפואה משלימה (הומיאופתיה ואקופונקטורה) במקרים המתאימים.
במרפאה מספרה לכלבים וספרית מקצועית.
נשמח לענות לכל שאלה ושיהיה בהצלחה.
ד"ר לבנון וצוות המרפאה.

כל המידע והפניות מיועדים לזכרים ולנקבות, כלבים וכלבות והשימוש בלשון זכר מטעמי נוחות וסגנון בלבד.

Share on facebook
Share on google
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest

נשמח לעמוד לרשותכם – צרו קשר ונשוב אליכם בהקדם

דילוג לתוכן